Szeretném megismertetni az olvasókkal az élő ételek csodálatos világát. Változatos, szemet gyönyörködtető, és ínycsiklandozóan finom ételek csak növényekből, sütés, főzés nélkül!
2009. október 26., hétfő
Brokkoli magyaros mártással
Évi blogján találtam egy nagyon érdekes receptet, nézzétek meg! Brokkoli fehér mártásban. Annyira gusztusos, gondoltam kipróbálom! Nem sokat változtattam rajta, csak egy kis kiegészítés a fűszerekkel. Én is csak biztatni tudok mindenkit, hogy próbáljátok ki a brokkolit nyersen, nem csak nagyon finom, de rettentő egészséges is!
Hozzávalók:
1 tál feldarabolt brokkoli és egy fél kaliforniai paprika szintén apróra vágva (vagy bármilyen más zöldség, amit szeretsz, szegény brokkoli ne legyen olyan egyedül... a paprika azért is jó, mert kicsit édes :) )
Mártás:
1 csésze kesudió
1/2 csésze víz
1/2 sárgarépa feldarabolva
pár csepp citromlé
fűszerek: só (vagy szójaszósz), bors, pirospaprika, majoranna, rozmaring, bazsalikom, fokhagyma
A mártáshoz valókat a turmixgépben simára keverjük. Én kóstolgattam közben, és folyamatosan tettem hozzá a fűszereket. Nem baj, ha intenzív az íze, hiszen a brokkolin el fog oszlani, így kevésbé lehet majd érezni.
Ha túl sűrű a mártás, akkor kell még beletenni vizet...
Még egy csomag csírát is borítottam a tetejére, így lett egy teljesen komplett, nagyon finom ebéd. Próbáljátok ki!
Idézet a www.hazipatika.com oldalról:
A brokkoli számos értékes tápanyagot hordoz, ráadásul a többi káposztafélénél könnyebben emészthető formában. 100 g főtt brokkoli 20-30 kcal, illetve 90-120 kJ energiát hordoz. Zsírtartalma mindössze 0,2 g, emészthető szénhidrátja 2 g, fehérjéje 2-3 g, és 3-4 g növényi rostot tartalmaz, a nyers zöldség ezen értékeknél valamivel többet.
Ásványi anyagai közül említésre máltó a kálium (300 mg fölött), a kalcium (100 mg körül), a magnézium, nátrium, a vas, a cink és a foszfor. A főtt brokkoliban már nincs meg a nyers növény A-vitaminja, de mintegy 90 mg C-vitamint tartalmaz. A nyers növényben B1-, B2-, B6-vitamin és E-vitamin is kimutatatható, valamint az A-vitamin provitaminja, a karotin. Gazdag növényi flavonoidokban, indolokban és izotiocianátokban.
Kutatások bizonyítják, hogy a brokkolinak a többi káposztafélével együtt jelentős szerepe van a rákos megbetegedések kialakulását megakadályozó étrendben. A kemopreventív anyagok képesek megelőzni, megállítani, illetve akár visszafordítani a daganatok kialakulását. Többek között a brokkoliban megtalálható az a szulforafan nevű anyag is, ami állatkísérletekben már bizonyított. Ez az ún. kemopreventív molekula segíti a szervezetnek a daganatos sejtek elpusztítását célzó természetes folyamatainak beindulását, a programozott sejthalálnak nevezett jelenséget. Ezen kívül a szervezet méregtelenítésében fontos enzimek működését is támogatja, s ezáltal hamarabb eltűnnek a szervezetből a rákkeltő anyagok, továbbá lassítja az öregedést.
Eddig a végbél-, hólyag, a prosztatarák, egyes - főként női - daganatok és az áttétképződés megelőzésében játszott szerepét vizsgálták. A férfiaknak jó szívvel tanácsolható, hogy hetente legalább egyszer egyenek karfiolt vagy brokkolit. A nőknek nem kevésbé! A brokkoliban található, ún. indolok közül az indol-3-karbinollal végeztek kísérleteket, s kiderült, hogy inaktivál egy tumornövekedést serkentő ösztrogénszármazékot, a 4-hidroxi-ösztront. Így különösen az ösztrogénfüggő emlő- és egyéb daganatok esetében játszhat szerepet a rákmegelőzésben. A brokkoli anyagai az áttétképződés esélyét is csökkentették.
A brokkoliban bőségesen található kampferol a petefészekrák kialakulását gátolja.
A brokkoli szulforafanja a gyomorfekély kialakulásának főbűnösét, a Helicobacter pylorit is segít visszaszorítani. Gastritis ellen napi 100 g brokkolit volna érdemes felírni.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése